Čtenářský deník Rory Gilmorové

Pod skleněným zvonem Sylvia Plath Legendární román z roku 1953 je autobiografické dílo o psychiatrické léčbě a návratu do normálního života.
1984 George Orwell Antiutopický román z roku 1949 popisující svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka.
Pokání Ian McEwan Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku?
Když jsem umírala William Faulkner Tragikomický příběh ze života bílé chudiny amerického Jihu. Desetidenní pohřební pouť s nebožkou, matkou početné rodiny, provázená přírodní katastrofou.
Carrie Stephen King Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí...
Jana Eyrová Charlotte Brontë Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků.
Kvílení Allen Ginsberg Básnická sbírka, ve Spojených státech žalovaná pro údajnou obscénnost. Hlavní a nejvýznamnější básní je zde Kvílení.
Malé ženy Louisa May Alcott Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem.
Na cestě Jack Kerouac Na cestě je strhující a přesvědčivý amalgám fikce a autobiografických prvků, dodnes inspirující čtenáře k nalézání vlastní svobodné cesty.
Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij Raskolnikov je nucen odejít ze studií. Žije v zatuchlém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale o poctivou práci nestojí.
Hrabě Monte Christo Alexandre Dumas Strhující příběh pomsty Edmonda Dantese od jeho útěku z vězení v hrozivé pevnosti na ostrově If až po dokonalý, rafinovaný plán, jak po mnoha letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest
Čarodějky ze Salemu Arthur Miller Drama amerického autora čerpá ze skutečných událostí z konce 19. století v americkém městečku Salem. Na počátku příběhu stojí žárlivost, jejímž důsledkem je tragický hon na čarodějnice.
Pýcha a předsudek Jane Austen Nejslavnější román Jane Austenové s jemnou ironií zobrazuje prostředí, morálku a zvyky anglické venkovské šlechty. Povrchní paní Bennetová má jediný cíl - dobře provdat svých pět dcer.
Šarlatové písmeno Nathaniel Hawthorne Klasický román americké literatury vypráví o ženě, která se prohřešila proti zákonům morálky tím, že odmítla prozradit otce svého nemanželského dítěte.
Osvícení Stephen King Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost.
Na Větrné hůrce Emily Brontë Slavný romantický román odehrávající se v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě.
Jméno růže Umberto Eco Na sklonku života vzpomíná mnich Adso na události, jichž byl svědkem, když v roce 1322 pobýval se svým mistrem, učeným františkánem Vilémem z Baskervillu, v jistém severoitalském opatství.
Paní Dallowayová Virginia Woolf Clarissa Dallowayová, zdánlivě nezajímavá padesátnice z anglické "vyšší střední vrstvy" jde jednoho krásného rána koupit květiny na večírek, který toho večera pořádá pro svého manžela Richarda...
Mechanický pomeranč Anthony Burgess Kultovní příběh je situován do londýnské nepříliš vzdálené budoucnosti. Hlavní postava, Alex, je vůdcem čtyřčlenné skupiny teenagerů, která se dopouští nejrůznějších násilností.
Je to i můj život Jodi Picoult Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít.
Paměti spořádané dívky Simone de Beauvoir Memoáry zachycující poutavě prostředí autorčiny rodiny, dětství s jeho drobnými starostmi, léta dospívání, románek první lásky, universitní léta a setkání se Sartrem.
Stébla trávy Walt Whitman Autorova jediná básnická sbírka (396 básní), kterou doplňoval a přepracovával celý život. Ukazuje zde svoji víru v rovnost všech lidí a ras, dále věří v demokracii a humanismus.
Zdroj Ayn Rand Vyplatí se člověku dělat cokoli, co od něj společnost očekává, nebo se má řídit svými racionálními zásadami? Je souhlas ostatních měřítkem správnosti a úspěchu lidského jednání?
Hlava XXII Joseph Heller Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem.
Kdo chytá v žitě Jerome David Salinger Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů.
Dobrodružství Huckleberryho Finna Mark Twain Huckleberry Finnovi, o jehož otci si všichni myslí, že se utopil, zemřela matka. Malého tuláka proto svěřili do péče vdovy Douglasové, která se ho snaží převychovat a začlenit do spořádané maloměstské společnosti.
Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj Příběh o skandálním poklesku „dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí.
Alenka v kraji divů Lewis Carroll Kniha vypráví příběh zvídavé dívky Alenky, která se rozhodla pronásledovat podivuhodného Králíka s hodinkami. Skokem do králičí nory se začne rozvíjet příběh plný podivuhodností a fantasijních událostí.
Deník Anne Frank Proslulá kniha obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu.
Candide Voltaire Na cestách postupně nabývá zkušenosti, setkává se s četnými formami zla – ať už je působí jednotlivec, společnost nebo příroda. Přesto se Candide nevzdává optimismu.
Vánoční koleda Charles Dickens Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit...
Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda Robert Louis Stevenson Klasický viktoriánský horor o dvou protikladných tvářích lidského charakteru ztělesněných dobrým doktorem Jekyllem a zlým panem Hydem.
451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury 451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy.
Srdce temnoty Joseph Conrad Temná strana barbarství je ekvivalentem k temné straně civilizace. Conrad varuje před nebezpečím manipulace s lidmi, která vede k odosobnění a ke zlu.
Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo Victor Hugo čtenáře zavede do dokonale vykreslené atmosféry patnáctého století a seznámí nás s tragickým příběhem znetvořeného Quasimoda, krásné Esmeraldy a proradným knězem Frollem.
Bílá velryba Herman Melville Mohutný epos, v němž autor s podmanivou tvůrčí fantasií a zcela osobitě zachytil v plné šíři život, jak jej poznal, je jeho uměleckým i lidským vyznáním...
The Holy Barbarians Lawrence Lipton Liptonova kniha je prvním kompletním přehledem beatové generace a objektivně řeší její roli ve společnosti.
Šarlotina pavučinka Elwyn Brooks White Příběh prasátka, kterého před budoucností pečínky na vánočním stole zachrání díky své moudrosti a odvaze pavoučice Šarlota.
Konec civilizace Aldous Huxley Neveselé podobenství o civilizaci, která se pokusila hrát si na Boha a přetvořit k obrazu svému nejen přírodu, ale i lidskou duši.
Kvítek karmínový a bílý Michel Faber Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce.
Víc než další den Joan Didion „V těch týdnech a pak měsících, kdy vzaly za své všechny mé zakořeněné představy o smrti, o nemocech….o manželství, dětech, vzpomínkách ……. o křehkosti duševního zdraví, zkrátka o životě.“
Dítě divočiny Marjorie Kinnan Rawlings Půvabná kniha, plná vzrušujících dobrodružství, zároveň však i obraz čistého a statečně prožívaného života.
Čaroděj ze země Oz Frank Lymen Baum Malou Dorotku jednoho dne odnese tornádo do podivné kouzelné země. Najde zde věrné a neobvyklé přátele - Plecháče, Hastroše a Zbabělého lva.
Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee Čtyři postavy hrají během noci kruté hry, ve kterých se probírají ta nejsoukromější témata, odkrývají se utajované komplexy, nenávisti i úzkosti.
Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson Úžasný způsob, jak se změnit a zvítězit! Kam se poděl můj Sýr? je podobenství, které odhaluje hluboké pravdy o změně.
Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau Ve své nejznámější knize líčí svůj dvouletý pobyt ve vlastnoručně postavené chatě na břehu jezera Walden, kde žil odloučeně od společnosti v nejužším kontaktu s okolní přírodou.
Čekání na Godota Samuel Beckett Dva přátelé tuláci Estragon a Vladimír se sejdou na mýtině, kde čekají na Godota, který jim má něco důležitého sdělit.
Sebevraždy panen Jeffrey Eugenides Podmanivý příběh pozoruhodných, předčasně zemřelých sester Lisbonových je vyprávěn s něhou i humorem.
Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray Román, který je satirickou kritikou anglické společnosti 1. poloviny 19. století, vycházel na pokračování v letech 1847 až 1848.
Údolí panenek Jacqueline Susann Modelka Anne, zpěvačka Neely, herečka Jennifer – tři krásné a úspěšné ženy v magickém světě Hollywoodu, které se setkávají v různých obdobích své kariéry, lásek i zklamání...
Ledaže Carol Shields Psychologický román z rodinného prostředí od kanadské autorky líčí zlomový okamžik v životě stabilní rodiny poté, kdy dospělá dcera bez vysvětlení odchází z domova.
Chaloupka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe Známý román vypráví o krutosti otrokářství, ale také o odvaze těch, kteří se snažili tento nelidský systém změnit.
Deníky Sylvie Plathové Sylvia Plath Deníky, které si autorka vedla až do své tragické smrti, vyjadřují její touhu po celistvosti života a umění, vystihují zmatky její přecitlivělé duše a hlavně byly také podkladem pro její tvorbu.
Odysseus James Joyce Ve všedním příběhu jednoho dne jako by ožívaly všechny příběhy světa, včetně mýtu o Odysseovi; z ušmudlaného Dublinu dvacátých let se tu stává theatrum mundi.
Příběh dvou měst Charles Dickens Láska a nenávist až za hrob, závist a zášť, věrnost a zrada, náhoda či osud, zhýralost aristokracie i drásavá chudoba lidu, to vše zachyceno mistrným perem klasika.
Sophiina volba William Styron Psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince.
I slunce vychází Ernest Hemingway Začíná jako nekonečný tah po pařížských barech, jako večírek, který začne už ráno a nikdy neskončí… Jenže nejde o výraz nevázaného života, ale spíše o náplast na děsivou minulost.
Proces Franz Kafka V tomto absurdním románu čtenář může prožít postupnou psychickou změnu člověka, který je drcen nemilosrdným soukolím státní mašinérie.
Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald Dějově bohaté, čtivě a zábavně napsané dílo zalidněné pronikavě vykreslenými postavami vyniká zároveň jako hluboká sonda do nejzazších končin individuální lidské existence.
Romeo a Julie William Shakespeare Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragedie o lásce dvou milenců z nesvářených rodů Monteků a Kapuletů.
Živá historie Hillary Rodham Clinton Tato upřímná zpověď dává nahlédnout do soukromí jedné z nejvýznamnějších žen naší doby a ukazuje, jak náročným procesem musela projít, aby našla sama sebe a promluvila vlastním hlasem.
Zakletý v čase Audrey Niffenegger Henry trpí zvláštní chorobou - přemisťuje se v čase, aniž by mohl ovlivnit směr a cíl své cesty. Přesto je pozoruhodně často přitahován k malé, dospívající, dospělé či stárnoucí Clare.
Zápisky starého prasáka Charles Bukowski Sex, alkohol, filozofie i politika ve formálně i obsahově svérázném podání kontroverzního spisovatele.
Zánik Empire Falls Richard Russo Tragikomický příběh se odehrává v zapadlém průmyslovém městečku Empire Falls, které těžce postihl krach místního dřevařského a textilního impéria.
Všechny moje lásky Nick Hornby Top 5 rozchodů s dívkou. Ten poslední nastal proto, že je hlavnímu hrdinovi 35 let a neumí si připustit, že už je dospělý...
Vojna a mír Lev Nikolajevič Tolstoj Děj světoznámého románu se odehrává na pozadí napoleonských válek a popisuje boj carského Ruska s dosud neporaženou francouzskou armádou císaře Napoleona.
Vlastní pokoj Virginia Woolf Čeho má žena zapotřebí, aby se mohla věnovat literatuře, čeho se nesmí bát a jak bude vypadat velké ženské dílo budoucnosti?
Hledání ztraceného času I. - Svět Swannových Marcel Proust První díl románového cyklu postihujícího vývoj francouzské společnosti od Dreyfusovy aféry až po první světovou válku a stojícího u základů psychologického románu 20. století.
Veselé paničky Windsorské William Shakespeare Veselé paničky windsorské jsou jedinou komedií Williama Shakespeara odehrávající se v Anglii a je to jediná jeho komedie měšťanská.
The Graduate Charles Webb Příběh Bena Braddocka, nedávného absolventa vysoké školy s nejasným směřováním v dalším životě, který je sveden paní Robinsonovou a poté se zamiluje do její dcery Elaine.
Americká tragédie Theodore Dreiser Tragický příběh mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy.
Bůh maličkostí Arundhati Roy Příběh, v němž dětská nevinnost svádí nerovný boj s tradicemi a krutými „zákony lásky“ uchvátí čtenáře od první stránky.
Eva Luna Isabel Allende Jmenuje se Eva, což znamená život, poněvadž její matka si přála, aby ho vychutnávala plnými doušky, příjmením Luna, neboť byla počata indiánem z kmene dětí Luny...
Franny a Zooey Jerome David Salinger Novela o touze po nalezení smyslu života je citlivým obrazem něžného vztahu matky a jejích dvou nejmladších dětí.
Havran Edgar Allan Poe Vypráví o tajuplné návštěvě černého posla smutku u muže, který se zmítá v zoufalství po ztrátě své nejmilovanější. Jejich ponurý dialog postupně zesiluje vypravěčovu beznaděj.
Na ostří nože William Somerset Maugham Psychologický příběh mladého muže, hledajícího pod traumatizujícími dojmy z 1. svět. války odpověď na základní otázky lidské existence a smyslu života.
Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol Příběh drobného podvodníčka Čičikova, který navštěvuje ruské statkáře, aby je přiměl ke geniálně prostoduché finanční spekulaci s prodejem „mrtvých duší“ zemřelých nevolníků...
Jih proti Severu Margaret Mitchell Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika.
Pevné pouto Alice Sebold Smrt Susie byla zbytečná a především brutální. Teď je v nebi, kde jí nic nechybí. Až na jediné!
Obraz Doriana Graye Oscar Wilde Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik mladíků uvedl do zkázy.
Rosemary má děťátko Ira Levin Psychologický román s hororovými prvky líčí vznik a průběh psychózy mladé těhotné ženy, která žije se svým mužem v obrovském a podivném newyorském domě.
Mít a nemít Ernest Hemingway Román vznikl ve třicátých letech dvacátého století, v době hospodářské krize. Hemingway se k námětu několikrát vracel a stopy tohoto postupu v díle zůstaly.
Umění války Sun Zi Základem válečného umění není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát.
Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA přináší milostný příběh z lepší společnosti.
Božská komedie Dante Alighieri Hlavní postava prochází postupně Peklem, Očistcem, provázený Vergilliem, i Rájem, kde je mu průvodkyní jeho zesnulá drahá Beatrice, aby se nakonec navrátil na zemi.
Chladnokrevně Truman Capote Kniha vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu.
Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes y Saavedra Hlavním hrdinou románu je stárnoucí zeman Alonso Quijano, který se pomátl na rozumu ze čtení rytířských románů. Proto se rozhodl, že se stane rytířem.
Holka na hlídání Nicole Krauss, Emma McLaughlin Nanny s hrůzou zjišťuje, jak osaměle a smutně může žít dítě rodičů sice velmi bohatých, ale naprosto sobeckých, nadutých a neschopných lásky.
Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života
Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams Příběh odehrávající se po válce ve francouzské čtvrti New Orleansu sleduje hluboce niterný život citlivé a iluzí plné Blanche DuBoisové.