Láska hory přenáší

S5E16

Pošťák s krátkými šortkami, které mu Lorelai pochválí, přinesl poštu. Tedy, většina je spíš pro Rory, což musí Lorelai své dceři okamžitě zavolat a postěžovat si. Kromě nálepek od Greenpeace přišel Lorelai od Emily pohled Apolonova chrámu. Lorelai nechápe, co tím její matka sleduje, není to totiž rozhodně první pohled, co už z Evropy poslala. Emily prý dělá, jako kdyby se nic nestalo a píše i Rory – té naopak pořád opakuje, že už se brzy uvidí na páteční večeři.

Luke není v bistru zrovna ve své kůži. K hostům se chová nepřátelsky, jídlo se nedá jíst – je syrové nebo naopak spálené. Vše se snaží napravit alespoň Lane a Lukovi připomíná, že hosté půjdou snídat raději jinam. Lukovi je to jedno a hosty ještě vyhazuje.

Sookie v hotelu plánuje jídelníčky na dobu, kdy bude rodit a starat se o dítě. Chce mít objednané suroviny a připraven náhradní plán, pokud by dorazilo špatné maso. Lorelai volá matka, ale jakmile se Emily ohlásí, její dcera telefon položí. Takhle se to opakuje, dokud Lorelai nezavolá otec. S tím Lorelai mluví a ptá se na Evropu. Richard Lorelai řekne, že s ní chce vedle stojící Emily mluvit. Lorelai v tu chvíli opět zavěsí. Ptá se Sookie, jestli jí nezbylo její báječné hovězí, protože se chce s něčím dobrým uvelebit před televizi. Sookie se to nelíbí, nechce, aby se z její kamarádky stal pecivál. Domluví se, že si spolu večer někam vyrazí.

Rory si na Yalu kupuje kávu. Nejdřív si chce dát velkou a se šlehačkou, když ovšem zjistí, kolik ji to bude stát, objedná si raději obyčejnou malou. Je vidět, že nemá peníze. Pár drobných, jimiž chtěla zaplatit, se jí rozsype na zem. Posbírat to jí pomůže Logan a za oba zaplatí. Líbají se a mluví spolu o jarních prázdninách a Loganově práci z etiky.

Rory konečně dorazila domů. Táhne s sebou pytle špinavého prádla a jde rovnou k pračce. Ta je ovšem zrovna v provozu – Lorelai si v ní pere své sváteční ponožky se Santa Clausem. Rory to rozčílí, protože je to plýtvání a ona si nestihne všechno vyprat. Lorelai pozná, jak je na tom její dcera s penězi a dá jí dvacku. Také pro Rory domluvila brigádu v knihkupectví u Andrewa.

Emily na večeři vítá svou vnučku. Chválí šaty, které má na sobě – jsou Lorelainy. Rory se s babičkou moc nebaví, spíš jen ze zdvořilosti. Když ale přijde děda, Rory s ním ochotně konverzuje a na všechno se vyptává.

Lorelai je připravena na dámskou jízdu se Sookie. Přemýšlejí, kam vyjet, ale když Sookie nemůže kvůli těhotenství pít alkohol ani tancovat, rozhodnou se zůstat doma a dívat se na filmy.

Při večeři už to Emily nevydrží a ptá se Rory, co se s ní děje. Rory oponuje, že nic, prostě jen nemůže zapomenout na to, co Emily provedla Lorelai. Prarodiče platí Yale a Rory tedy každý pátek přijde na večeři. O tom, že se má chovat mile, ve smlouvě nic není. Nakonec se Rory zvedne a odjede domů.

Sookie s Lorelai se přesunuly k Westonům, kam teď Lorelai chodí každý den. Dorazí za nimi i Rory, dají si dort a hovoří o večeři u prarodičů. Sookie je unavená a u stolu usne. Holky ji nechají spát a přesunou se k vedlejšímu stolu. Rory se mámě svěří o noci strávené s Loganem. Ptá se, jestli jejich vztah Lorelai vadí, Logan je přece bohatý. Lorelai odpoví, že důležité je hlavně to, aby byla Rory spokojená.

Lorelai volá kvůli večeři s Rory Richard. Chce, aby Lorelai se svou dcerou promluvila, Lorelai to ale nechce řešit – je to Roryina a jejich věc. Celé to stejně vzniklo kvůli Emily, která rozeštvala Luka a Lorelai a to Rory vadí, má oba ráda. Richard se nakonec ptá, co se tedy bude dít – to už svou dceru nikdy neuvidí? Lorelai řekne, že se nechce setkat jen s Emily, otec jí nevadí. Ještě se Richarda zeptá na problém navýšení pojistného v hotelu a zavěsí. Vidí totiž policistku, jak si zapisuje návěs s Lukovou lodí a chce ji nechat odtáhnout. Lorelai situaci zachrání a slíbí, že loď převeze, až se bude čistit silnice.

Lane nese Rory do knihkupectví Lukův cheeseburger. Rory už se na jídlo těší, ale když si kousne, sousto jí evidentně nechutná. Lane líčí situaci v bistru. Rory navrhuje jít se večer někam najíst, ale Lane nemůže – Zack vaří večeři.

U Vážky se staví Richard. Tvrdí, že pojistná smlouva, jež Lorelai měla, byla špatná a Richard tedy nechá vystavit novou. Jde si se svou dcerou sednout na kávu a chválí hotel. Navrhuje Lorelai Vážku prodat – vydělala by balík a hotel by stále vedla, prý je to teď moderní. S tím Lorelai nesouhlasí, hotel si chce nechat.

Lane se Zackem večeří. Lane začíná pomalu docházet, kvůli čemu Zack vařil a připravil tak romantický večer - chce se s ní vyspat. Lane tvrdí, že je hloupá, že si toho nevšimla dřív. Pak si vzpomene, že s mužem může kvůli své víře strávit noc až po svatbě. Zlobí se, že jí v hlavě uvízlo zrovna tohle přikázání, když ta ostatní už dávno porušuje.

Emily je naštvaná na manžela, protože s ním se Lorelai i Rory baví a je jejich oblíbenec. Richard myslí, že je dobře, že mluví aspoň s ním, takhle budou všichni v kontaktu.

Lane si stěžuje Rory na zákaz, který ji uvízl v hlavě. Pak vyjde ven z knihkupectví, potká paní Kim a se slovy: „Pořád tě mám v hlavě,“ jde pryč.

Logan s Rory si telefonují. Logan se na horách nudil, takže se vrátil na Yale a chce, aby za ním Rory přijela. Je tu prý prázdno a Rory by se to líbilo. Ta se nakonec jen rozloučí s mámou, od které dostane peníze a slib zaplacení všech vybraných knih od Andrewa, a opravdu za ním přijede.

Kirk si zrovna „pochutnává“ na sekané, když do bistra přijde Emily. Chce mluvit s Lukem o Lorelai. Mají se dát zase dohromady a Emily se už do toho nebude plést.

Lorelai se zase dívá na televizi. Na dveře klepe Luke a ještě ve dveřích Lorelai políbí.

Autor: Lucka