Narozeninové večírky pro Rory

S1E6

Rory a Lorelai večeří s Emily, která je upozorní, že k nim přijde jejich kamarád a právník, se kterým budou sepisovat závěť. Když přijde i Richard, poručí děvčatům, aby si po večeři prohlédly dům a na věci, které chtějí zdědit, ať dají nálepky. Lorelai z toho má velkou zábavu. Jako moučník je tentokrát oblíbený pudink, čemuž se Lorelai hrozně diví, jelikož Emily tak obyčejná jídla nemůže vystát.

Po tom, co je opravdu donutili lepit nálepky se svými jmény a děvčata odcházejí, se Lorelai Emily zeptá, jestli by mohly vynechat příští pátek večeři, protože má Rory narozeniny, ta s tím ale nesouhlasí, a tak bude mít Rory dva večírky, honosný u Gilmorových v pátek a ve stylu Lorelai ve Stars Hollow v sobotu.

Druhý den se Lorelai svěřuje Sookie, ta s ní samozřejmě soucítí. Přijde k nim Jackson se svým novým vynálezem, skříženým ovocem. Cítí se díky tomu jako bůh. Lorelai připomene Michelovi oslavu, ten se jako vždy vymlouvá...

Chvíli po tom, co přijde Lorelai domů, volá Emily a chce jít společně nakupovat dárek pro Rory. Lorelai nejdřív nevěří vlastním uším, ale nakonec souhlasí.

Ve škole Tristan popřeje Rory k narozeninám. Začne jí číst z pozvánky, kterou obdržel spolu s celou třídou. Rory by se nejraději propadla. Mezitím Lorelai nakupuje s Emily, která výmýšlí nesmyslné elegantní a drahé dárky. Lorelai všechny návrhy vetuje a snaží se jí pomoci vybrat něco originálního pro mladé děvče. Nakonec vybere svítící náramek.

Lorelai přijde večer k Lukovi a zve ho na oslavu. Potom přijde otrávená Rory, než ale stihne říct, co ji trápí, Lorelai vytáhne kýčovité šaty pro ně dvě a vypráví o příjemném odpoledni s Emily. Nakonec se Lorelai ani nedozví, co se ve škole stalo, protože jí Rory nechce zkazit představu, že se babička pokouší změnit.

Přesně ve 4:03 budí Lorelai Rory s přáním k narozeninám, lehne si k ní a vypráví svůj každoroční příběh o jejím narození. Rory ji doplňuje a je na ní vidět, že je šťastná.

Lane a Rory přijdou ráno k Lukovi, ten pro ní připravil speciální stůl s balónky a dortem. Rory se obává večírku se svými protivnými spolužáky a vysvětluje Lane, proč o tom neřekla svojí matce. Potom přijde Dean pro kávu, nenápadně po sobě pokukují a Rory se přímo rozplývá.

Emily velí při přípravách večírku a upozorňuje Richarda, aby se vyhnul obchodním rozhovorům, její plynulý monolog Richard zarazí až svou lichotkou, že jí to moc sluší. Dorazí Lorelai s Rory a Emily si hned všimne pozměněných šatů a samozřejmě není nadšená.

Na večírku se Lorelai a Rory hrozně nudí, což si starší z nich kompenzuje alkoholem. Odchytne ji bývalá spolužačka ze střední, ze které přímo srší zbohatlická otupělost a nafoukanost. Emily odvede Rory mezi spolužáky, ta ale rychle uteče. Narazí přitom na Paris, která se vymlouvá na donucení rodičů, a na Tristana, jenž na ní zkouší své obvyklé ubohé triky. Rory je donucena seznámit ho s dědečkem, tomu se Tristan líbí kvůli původu, Rory je ale znechucená a běží za matkou.

Emily po Rory chce, aby promluvila k hostům, ta ale udělá scénu, že to nejsou její hosté a ona jim nemá co říct. Emily pak vynadá Lorelai, která stojí jak socha a nechápe, proč za to může opět ona.

Lorelai najde Rory ve svém bývalém pokoji a vypráví jí o svém večírku, který také skončil hádkou. Najde je tam Emily a pošle je zpátky mezi hosty.

Hosté odcházejí, Emily se děvčatům vyhýbá a Richard dává Rory peníze na cestu do Fezu. Rory je zve na svůj sobotní večírek, Emily ale chladně odmítá. Lorelai pošle dceru do auta a chce si promluvit s matkou sama. Ta ale nechápe, co udělala tak špatného a rozhodně nepodporuje Lorelaiin názor, že ani jednu nezná a ani nikdy nechtěla.

Ráno už Sookie připravuje pohoštění u děvčat v kuchyni. Rory je už také vzhůru a jede se podívat do Chiltonu na trh univerzit. U stánku Harvardu se potká s Paris, dojde jim, že se hlásí obě na stejnou školu. Chvíli se dohadují, pak se ale Paris zeptá na Tristana a když zjistí, že s ním Rory nehce nic mít, uklidní se a dokonce jí pochválí oslavu. Rory nevěří svým očím.

Oslava je v plném proudu, Rory právě otevírá dárky, jedním z nich je notebook od Lorelai, z kterého je Rory naprosto nadšená. Sookie přináší dost s Roryinou podobiznou. Po proslovu Lorelai se začne krájet dort a u dveří někdo zvoní. Lorelai návštěvu pozve dál, avšak použije „pohněte prdelí“, což se zrovna nehodí, protože vejdou Gilmorovi. Rory je nadšená. Lorelai jde do kuchyně pro pití pro rodiče a oznamuje jejich příchod Sookie. Přijde za nimi Emily, která je nadšená z jídla a chce zaměstnat Sookie, přičemž jí moc nedochází, že Sookie už práci má.

Na oslavě dojde led, tak jde Lorelai nějaký sehnat, ve dveřích se ale objeví Luke s dvěma pytli ledu a Lorelai se mu radostně vrhne kolem krku, zahlédne to Emily a zvědavě si Luka prohlíží.

Nejbližší známí vypráví historky z dětství Rory, Lorelai přitom zahlédne svou matku odcházející nahoru po schodech. Jde za ní a najde ji ve své ložnici. Emily si prohlíží deku, kterou Lorelai ušila z Roryiných dětských oblečků, její nepořádek a také narazí na fotku, kde je Lorelai o berlích.

Na verandě si Emily vyzvedne Richarda a chce jet domů, přijdou za nimi děvčata a loučí se. Rory dostane od dědečka další peníze na cestu do Fezu. Fezu je přeci velké město... V autě se Emily smutně přizná Richardovi, že svou dceru opravdu nezná.

Lorelai uklízí se Sookie v kuchyni a zahlídne z okna Rory pod stromy s Deanem, který jí vyrobil náramek k narozeninám a dojde jí, že její dcera už dávno není malé dítě.