Festival živých obrazů

S4E7

Do kuchyně přijde Rory s velkým pytlem špinavého prádla. Lorelai, která právě na popud Rory přestává vystřihávat slevové kupony, poznamená, že od té doby, co je Rory na Yalu, stala se z ní yaleská špindíra, takže se kvůli ní musí pořád prát. V garáži mezitím probíhá konkurz na kytaristu do kapely a zaznívají odtud opravdu nelibé tóny. Rory se vrátí do kuchyně, protože pračka nepere, Lorelai tedy volá opraváře. Zděšená Lane si v kuchyni pouští ledovou vodu na hlavu, a pak odchází zpět za kapelou.

Lorelai jde navštívit Sookie. S Jacksonem tu mají na návštěvě bratrance Beaua, protože ho Jackson chce u porodu, ovšem Sookie ještě neporodila, takže Beau jen sedí a čeká a nemůže jít ani do práce. Sookie se navíc rozhodla rodit doma s porodní bábou, z čehož je Lorelai mírně zděšena.

Taylor svolává narychlo městskou schůzi, aby sdělil všem přítomným, že ve Stars Hollow se bude konat Festival živých obrazů (stejně jako před sedmi lety). Sice nemají moc času na přípravu, ale hodlají se nápadu se ctí zhostit. Lorelai pomůže s kostýmy a sama nejspíš ztvární dívku z obrazu Renoira, slečna Patty bude vše režírovat.

V bistru se Luke diví, že se děvčata hodlají účastnit Festivalu obrazů. Rory zrovna mluví o tom, že bude ráda v zákulisí, když vidí Taylora s ředitelkou umělecké rady, jak si Rory prohlížejí. Zřejmě se jim hodí pro ztvárnění nového živého obrazu.

Všichni se postupně dozvídají, jaké dílo budou představovat. Kirk je nadšen z role Krista na obrazu Leonarda da Vinci Poslední večeře. Patty ukazuje Lorelai obraz, na který by se přesně hodila její dcera – jmenuje se Portrét mladé dívky jménem Anthea. Lorelai slíbí, že se bude snažit Rory přesvědčit, zároveň se však pozastavuje nad tím, kdo ztvární dívku od Renoira. Minule to dělala Lorelai, protože je na tu postavu jako stvořená, ale Patty se vykrucuje. Lorelai se jde zeptat Taylora a ten jí sdělí, že před sedmi lety se v kostýmu hýbla a zkazila to, letos tedy musí jen pomáhat.

Rory na Yalu pere a Lorelai si stěžuje, že nebude dívkou od Renoira. Rory však má plán: pokud má být Anthea, musí být její máma Renoirovou dívkou. Lorelai se plán zamlouvá.

Na zkoušce kapely Lane s kluky zrovna přemýšlí, kdo je jimi vybraný nový člen skupiny – slyšeli totiž jen jeho kytarovou nahrávku. Najednou se ve dveřích objeví starší rocker duší i tělem a představí se jako Gil.

Lorelai upravuje Kirkův kostým, když ji přijde Taylor varovat, že to tentokrát nesmí pokazit a hýbat se. Zřejmě tedy Lorelainu účast na Festivalu schválil. Kirkovi dorazí poslední apoštol – Jidáš. Ztvární ho místní trubadúr, ale jakmile Kirk zjistí, že představuje Kristova zrádce, začne se k němu chovat odměřeně.

V kapele jsou za Gila všichni docela rádi a navzájem se chválí - jde jim to skvěle. Gil na chvíli odběhne telefonicky zkontrolovat, jak to jde v jeho práci (vlastní občerstvení). V tu chvíli kluci začnou Gila pomlouvat, vadí jim jeho věk.

Lorelai jde za Sookie. Ta na doporučení své porodní báby Bruce odpočívá na gauči. Nemůže vydržet neustálé stěžování Beaua na to, jak nic nestihne, když tu bude další dny, takže ho raději pošle se svým manželem na zahradu. Lorelai konečně pozná Bruce, která z ní cítí negativní energii. Je poznat, že Bruce tu všem velí – například pošle Jacksona pro další balónky a Beaua pro květiny. Musí být užiteční dítěti a vytvářet mu atmosféru. Nakonec Bruce pošle Lorelai a Sookie na procházku, kde si Andrew dobírá velké břicho Sookie. Vypadá prý jako slonice. Potkají Kirka, studujícího svou roli, a Taylora, šílícího kvůli rekvizitám. Chce všechno zabalit, ale Kirk začne jako Ježíš pronášet moudrá slova, aby se jen tak nevzdávali.

Luke se na ulici ptá Sookie, jestli si je vážně jistá, že nečeká dvojčata. Ta si z jeho slov nic nedělá a jdou se s Lorelai najíst. Ještě se však otočí směrem ke Kirkovi, kterému se teď rozšířil okruh posluchačů.

Babette vypráví Rory o Gilovi, prý je k sežrání. Rory se jde za kapelou podívat do garáže. Poznává Gila, který už ale odchází, a je z něj docela nadšená. Ostatním však pořád vadí jeho stáří.

V noci klepe na dveře Lorelaina domu Sookie s tím, že se v ní dítě určitě zaseklo a ona teď exploduje. Snaží se pořád chodit a skákat, aby dítě vypudila ven. Lorelai ji uklidňuje a ukazuje krabici plnou vzpomínek na noc, kdy se narodila Rory. Je tam walkman, časopis, co tu noc četla, náhrdelník ze žvýkaček, Roryiny první dupačky… Sookie nakonec u Lorelaina vyprávění usne.

V zákulisí je mumraj, dolaďují se poslední detaily. Všichni se těší, jen Kirk je pořád naštvaný na trubadúra Jidáše a Taylor je nervózní. Festival živých obrazů s pořadovým číslem 43 je konečně zahájen. Na scénu jde jako první Rory, jež je originálu obrazu vážně podobná. Vzadu se ještě Patty mírně rozčiluje nad někým, kdo zaparkoval auto v zakázané zóně. Jidáš prozradí, že auto je Ježíše (Kirka) a ti dva se do sebe pustí. Obraz poslední večeře se ale nakonec povede a všichni se alespoň na chvíli zklidní. Na Festivalu se ukáže i Gil a řekne Lane, že chápe, proč ho s kapelou zřejmě nechtějí. Lane ho ale překvapí opakem, přijímají ho.

Do bistra přijde Nicole. S Lukem mluví o rozvodu a navrhuje, aby ho odložili a zkusili být spolu.

Na závěr má jít na scénu Lorelai, ale je strašně nervózní. Přiznává pravdu – před sedmi lety se vážně hnula a bojí se, že to udělá zase. Do zatažení opony zbývá už jen chvíle, když Lorelai začne zvonit dětský pager, který má pro případ, že by Sookie začala rodit. Vydrží, opona se zatahuje a ze zákulisí vybíhají Anthea s Renoirovou dívkou a míří směrem k domu Sookie.

Autor: Lucka