Šťastnou cestu

S7E22

Lorelai vzbudila Rory a v pyžamu ji odvezla do hotelu s tím, že je u nich ubytovaná Christiane Amanpour, Roryin vzor v žurnalistice. Rory jí nevěří, ale nechá se, o to větší překvapení je, když Christiane spatří v hale. Lorelai jde zařídit seznámení, Christiane to nedělá žádné problémy a dokonce dá Rory vizitku, aby jí mohla poslat nějaké své články.

Lorelai hledá na internetu nejlepší horské dráhy pro jejich letní výlet. Rory dává dohromady svoje nejlepší články. Potom, co Rory najde raketu od Logana, přejde hovor na něj a následně na Luka. Rory je smutná, nemůže s ním zatím mluvit a neví, jestli to bude někdy lepší. Lorelai je zase přesvědčená, že s Lukem se nic stát nemělo a že zůstanou pouze přáteli. Ještě se stačí nenápadně zmínit o párty, kterou pro Rory chystá celé město.

V bistru Luke objednává jídlo na oslavu, když přijde Liz i s Doulou. Chce, aby jí pohlídal, ten ale odmítá, tak se mu aspoň začne vrtat do vztahu s Lorelai. Podle ní by měli být spolu a je jí jasné, že si to nemyslí sama. Luke se o tom nehodlá bavit.

Lorelai je na večeři u rodičů. Emily si zrovna stěžuje, že šla Rory na skleničku s jedním mužem z branže a přijde kvůli tomu pozdě. Emily také moc nechápe jejich výlet po horských dráhách. Také se jí snaží vnutit nápad na lázně v hotelu, o které ale Lorelai nestojí a navíc na ně nemá peníze. V tom přijde Rory s překvapením. Dostala práci! Přijala nabídku na sledování prezidentské kampaně Baracka Obamy. Sice je to jen pro online-magazín, ale příležitost je to k nezaplacení. Má to ale háček, odjezd je za tři dny. Rory začne trochu panikařit, ale Lorelai ji uklidňuje. Jsou na ní všichni pyšní.

Lorelai a Rory jdou do bistra, tam se Luke dohaduje s Caesarem, ten si je jistý, že bistro zvládne, pokud Luke někam odjede, přestože se plavba s April nekoná. Děvčata musí všem smutně oznámit, že se oslava ruší, protože Rory odjíždí kvůli práci, což všechny naštve, ale na druhou stranu mají radost z Roryina úspěchu. Improvizovaně jim tam děvčata předvedou předání diplomu a pak rychle odcházejí.

Luke přijde za Sookie do hotelu. Má nápad, chce uspořádat oslavu dřív, ale bude potřebovat její a ostatních pomoc. Sookie je z jeho nápadu nadšená.

Děvčata chodí po městě a shánějí věci ze seznamu, které Rory bude potřebovat. Přemýšlejí, jestli jsou lepší velké nebo malé šampony, a Rory chce posílat pouze pohledy, což se Lorelai nelíbí. Lorelai si také vzpomene na Pattyinu podložku za záda. Jdou po ni, ale Patty je nechce pustit dovnitř, a tak raději odcházejí. Netuší ale, že se u Patty pořádá schůze kvůli večírku, Taylor si tam neustále stěžuje, až se Luke a ostatní vzbouří a udělají večírek bez jeho přiblblých povolení.

Lorelai s Rory jdou po náměstí a chtějí se rozdělit, Rory se jde rozloučit s Lane a Lorelai je rozhodnutá jít pro ledvinku k Jacksonovi. Rory o tom nechce ani slyšet, ale Lorelai má teorii, jak se díky ní seznámí s Obamou. Při tomto vášnivém rozhovoru si ani nevšimou davu lidí za nimi, který nese stoly, židle a další věci na večírek a když si jich všimne, rychle zase zmizí.

Rory s Lane vzpomínají na staré dobré časy a Lane se přizná, že se poprvé líbala s nějakým jejich ne moc přitažlivým spolužákem. V tom je vyruší Zack a v soukromí Lane poví, že potřebuje, aby Rory odešla, jelikož se z jejich verandy kouká přímo na náměstí, kde se má chystat večírek. Lane je to ale jedno, chce trávit večer se svojí kamarádkou a Zack poslušně souhlasí. Když se vrátí k Rory, ta vypadá vyděšeně, konečně jí došlo, co se děje, a nechápe, proč máma nepanikaří, když ona si neumí představit být bez ní. Lane si je ale jistá, že ano, a uklidňuje jí, že bude všechno v pořádku, podle ní zvládne cokoli a za stesk po matce by měla být jen šťastná.

Rory přijde domů, kde Lorelai zrovna žehlí, čemuž se právem diví. Ptá se jí, proč je tak klidná, a Lorelai jí se slzami v očím odpovídá, že ještě nemůže panikařit, musí jí nejdříve pomoci a pak teprve brečet. Rory tedy vezme žehličku a Lorelai začne skládat.

Přípravy jdou perfektně, náměstí je plné lidí. Bohužel najednou přiběhne Babette s tím, že bude zítra pršet. Je si jistá, protože má oteklé kotníky a ty se nikdy nemýlí. Všichni se snaží něco vymyslet, ale uprostřed noci se toho moc nedá.

Rory klidně spí, když za ní přijde Lorelai, sedne si k ní na postel a s pláčem jí pozoruje. Přikryje ji, pohladí a snaží se nebrečet ještě víc, když ví, že ji její malá holčička na tak dlouhý čas opouští. V bistru se také nespí, Luke má na celou noc plno práce, dal se do sešívání různých stanů a plachet z celého města, aby dal dohromady velký stan na oslavu. Při hledání kleští najde krabičku s náhrdelníkem pro Lorelai a dá si ho do kapsy.

Rory se snaží dovolat lidem z města, aby se s nimi rozloučila, ale nikdo jí to nebere. Přitom sedí v autě s Lor, která si zrovna všimne stanu plného lidí na náměstí s cedulí „Šťastnou cestu, Rory!“. Rory nevěří vlastním očím a myslí si, že to všechno máma, Lorelai ale říká, že o tom nic neví. K autu příbíhají Zack a Jackson s deštníky a doprovází děvčata do stanu. Všichni Rory tleskají a volají, že jí mají rádi. Obě tam stojí dojaté se slzami v očích.

Kirk předá Rory šerpu ušitou z matčiných nočních košilek a všichni se seřazují, aby mohli obejmout Rory. Lorelai si všimne, že opodál stojí rodiče a jde je přivítat. Emily si jako obvykle stěžuje, za to Richard říká Lorelai, že kdyby nebylo jí, tak báječné osoby, takový večírek by se nedělal. To ona všechny inspirovala a také udělala z Rory to, co je. Oba se na sebe podívají tak, jakoby se chtěli zrovna obejmout, čehož má Emily dost a oznámí jim, že oni dva se přece neloučí.

Taylor si vezme slovo, mluví o Rory a jejím odjezdu a přirovnává to k porodu, což u všech vyvolá nepatrnou chuť zvracet. Pak dá slovo Rory, která jen řekne, že Stars Hollow miluje a taky všechny, co tu jsou. Chce rychle skončit, aby nebrečela, ale pak ještě poděkuje Lorelai, je jí vším a vším, čím ona sama je. Obě mají slzy na krajíčku. Taylor Rory obejme a zahájí večírek.

Večírek se rozhodně podařil, všichni se dobře baví. Lorelai je zrovna u Luka a chce si dát něco k jídlu, když k ní přijde Emily. Vymyslela další skvělý nápad pro hotel, Lorelai by si měla pořídit kryté hřiště pro tenis, na které by jí samozřejmě s Richardem přispěli, což by ale znamenalo, že by se musela někdy objevit u nich doma. Lorelai je to jasné a nabídne matce, že by si o tom mohli promluvit v pátek na večeři. Emily je příjemně překvapená, ale upozorňuje Lorelai, aby nepřišla v džínách. Lorelai tedy zavtipkuje, že dorazí v elasťákách a těsném topu, čemuž se Emily dokonce i zasměje. Přijdou k nim Richard s Rory, všichni se rozloučí a Emily poví Rory, že je jí ctí být její babičkou, začne brečet a rychle se otočí, aby to ostatní neviděli. Rory je jde doprovodit k autu.

Lorelai mluví se Sookie a děkuje jí za večírek. Ta ale přiznává, že pouze napekla, všechno zařídil Luke. Lorelai je hodně překvapená, omluví se a jde rovnou k bistru, před kterým potká Luka. Děkuje mu, ale podle Luka nemá za co. Lorelai se na něho podívá s všeříkajíc výrazem a Luke pak přizná, že je prostě jen rád, když jí vidí šťastnou. Chvíli se na sebe zadívají a pak se dlouze políbí...

Rory se doma snaží zavřít kufr, Lorelai honem přiběhne a pomůže jí, začíná panikařit a dává jí všechny možné rady. Rory se ji snaží zastavit a když se jí to konečně podaří, zadívá se na ní a potom jen řekne, že jí už dala všechno, co potřebuje. To Lorelai uklidní, vezme jí kufr a je rozhodnutá před odjezdem ještě někam jít. Rory nechápe, ale následuje ji.

Děvčata sedí v bistru. Přijde k nim Luke a ptá se, jestli mají objednáno. Začnou mu pochvalovat menu a s objednáním zdržují jako za starých časů. Lukovi to naprosto vyhovuje a jde jim udělat první várku jídla, než se rozmyslí pro další. Rory chválí Lorelai náhrdelník od Luka, ta se za ním spokojeně otočí a Rory poděkuje. I beze slov je jasné, že je Rory šťastná, jak to mezi nimi dopadlo. Lorelai si vzpomene na další radu a přemýšlí, jestli se dělají čutory pro teplé nápoje. Rory jí oznamuje, že jsou to termosky a Lorelai se rozhodne koupit jí jednu s nápisem „Nejlepší reportér na světě!“, která by se jí hodila ke kšiltovce se stejným nápisem. Rory přiznává, že ji nechala doma. Lorelai se diví, jak jen teď ostatní zjistí, že je dobrá reportérka... :o)

Pak už jen vidíme Gilmorova děvčata, jak si spokojeně povídají v bistru u Luka jako tenkrát na konci prvního dílu. Těch sedm let bylo skvělých, doufám, že jste si pořádně pobrečeli, protože já fakt řvala... ;o)