Winter

S8E1

Lorelai čeká s kávou a tacos v altánku na Rory, která právě přiletěla z Londýna na kratičkou návštěvu. Procházku po městě a výklad místních aktualit přeruší jeden z jejích mobilů, který má ale ve Stars Hollow špatný signál. Rory tak musí běhat po městě, aby hovor vůbec uskutečnila. Nakonec najde signál u Taylora v obchodě, na regálu se zeleninou, kde potkává Lane. Ta je nešťastná ze Zacka, povýšili ho v práci, takže se hned cítí jako menší rocker.

Lorelai na Rory mezitím čeká venku u cedule propagující Taylorovu touhu napojit město na veřejnou kanalizaci. Přichází k ní Kirk i se svým prasátkem pochlubit se novým pracovním nápadem. Jako vždy velmi originálním. Vrací se k ní Rory a kupuje si místní noviny, přičemž Lorelai poznamená, že cítí, že bude sněžit. A má pravdu.

Děvčata přijíždí domů, kde už na ně čeká Luke a Paul Anka. Luke je na Rory šíleně pyšný kvůli jejímu článku v New Yorkeru. Po chvíli ale nadšení vymění za rozčilení nad tím, jak se děvčata cpou nezdravým jídlem, když se jim vaří s večeří. Lorelai ho přeruší puštěním hudby a útěkem do Roryina pokoje, kde se Rory pustí do hledání svých šatů pro štěstí.

Na večeři přichází také Paul, nynější Roryin přítel, kterého si ale nikdo nepamatuje. Sama Rory zapomněla, že ho pozvala, a Lorelai s Lukem nechápou, že si nevzpomínají na nic, co s ním souvisí, přestože on je zjevně zná docela dobře. Když Paul zmíní, že mají zrovna dvouleté výročí, Rory nevěří vlastním uším.

V noci se Luke diví, proč mají v televizi v ložnici nahráno tolik filmů. Je to pro Lorelai jeden ze způsobů, jak se vyhnout šíleným nočním můrám o záchodech. Po jednom takovém se Lorelai uprostřed noci probouzí a slyší zvuky z kuchyně. Tam najde Rory, jak pro uklidnění stepuje a moc jí to nejde. Lorelai si jí chce natočit, ale Rory tenhle krok předvídala, takže jí už předem schovala telefon.

Obě nemohou spát, a tak si při kávě povídají o Roryině práci a Lorelaiiných snech a touze po cestě výletní lodí. Ani jedna nevypadá zrovna šťastně a nezlepší to ani vzpomínka na smrt dědečka.

V bistru u Luka je rušno jako vždy, přibyly nové zákazy, Ceasar je stále roztržitý a nechybí ani Taylor, který Luka přesvědčuje o dalším svém skvělém vylepšení města. Tentokrát po něm chce příběh o špatné zkušenosti se septikem. Všechny příběhy pak hodlá použít jako důkaz o potřebě kanalizace. Do bistra přicházejí i Lorelai s Rory, na kterou čeká překvapení v podobě zadní strany nového menu s jejím článkem z New Yorkeru. Luke je prostě ohromně pyšný. Přichází také Kirk a pochvaluje si, jak je jeho Ooober skvělá služba, za což se mu dostane dvou ran bagely od Lorelai.

Děvčata v bistru zastihne i Paul, o kterém ale ani jedna nevěděla, že tu stále je. Lorelai se diví, proč se s ním Rory ještě nerozešla. Ta by ráda, ale vždycky na to prý zapomene. Když si jde Paul umýt ruce, Luke přinese plné tašky objednaného jídla a obě odchází pryč. Po chvíli Rory dojde, že na Paula opět zapomněla, a tak se vrací ke stolu a dělá jako že nic.

Ve Vážce si Michel stěžuje, že jeho manžel zatoužil po dětech, které ale on nemá rád. Lorelai je také mrzutá, Sookie je pryč, a tak se místo ní v kuchyni střídají nejrůznější kuchaři. Ani jeden z nich ale není pro Lorelai dost dobrý, přestože se jedná o velmi dobré kuchaře. Ten aktuální ji přestane definitivně bavit, když zjistí, že přesunul kávovar. Michel už toho má dost, je mu jasné, že jde o odchod Sookie a připomíná jí, že by se s tím už konečně měla smířit.

Lorelai má auto na opravě u Gypsy, a tak jí nezbývá nic jiného, než využít Kirkových služeb pro cestu na páteční večeři. Lorelai přichází k Emily dřív než Rory, a tak se potichounku vytratí zpět před dům. Tam už potkává Rory. Její zpoždění Lorelai dost překvapuje.

Emily má novou služebnou už několik měsíců, nerozumí jí ani slovo a společně s ní ubytovává celou její rodinu, což samozřejmě jak Lorelai, tak Rory dost šokuje. Dalším překvapením je obraz Richarda, který je přes celou zeď. Lorelai si nemůže pomoct a začne velikost obrazu řešit, což skončí hádkou a Emilyinou poznámkou o tom, co se stalo v den pohřbu. Lorelai tak musí Rory přiznat, co provedla potom, co ona po pohřbu odjela, a proč je teď mezi ní a Emily takové dnusno. Rory nevěří, že se jí o tomhle zapomněla zmínit.

Po samotném pohřbu se konalo také rozloučení v domě Gilmorů. Rory se neustále držela u Emily, Luke stále něco opravoval a Lorelai se držela v blízkosti alkoholu. Po odjezdu Rory a Luka se Emily rozhodla zavzpomínat na Richarda v kruhu nejbližších přátel, kteří zůstali až do večera. Každý měl povědět milou historku o Richardovi, což Lorelai vyděsilo, protože si ve svém unaveném a podnapilém stavu nevybavovala naprosto nic. Skončilo to samozřejmě úděsnou historkou a trapnou chvilkou, po které následovala velká hádka s Emily. Lorelai se snažila omluvit, ale Emily už žádné omluvy nezajímaly.

Večer pokračuje večeří, na které je i Kirk, jemuž kleklo auto. Emily řeší Roryin život zahrnující spoustu cestování a žádné trvalé bydlení. Lorelai se jí snaží podpořit, ale Emily nevěří, že jí to může vyhovovat. Na večeři přijíždí také Luke, aby odtáhl Kirkovo auto. S Emily v jedné místnosti se stále necítí zrovna nejlépe a i večeři musí jíst vestoje, než si Kirk jde zahrát s dětmi fotbal a uvolní tak svoje místo. Na židli Richarda se totiž nesmí sedat.

Po návratu do Stars Hollow se Luke s Lorelai vrhnou na úklid bistra. Lorelai najde na pultu dopis od April, která je teď studentkou na MIT a Luke půlce jejích slov nerozumí. Při té příležitosti začne Lorelai řešit, jestli by nechtěl další dítě, protože má stále v živé paměti Emilyinu kousavou poznámku o tom, že nikdy neřešila, co vlastně chce od jejich společného života on. Luke jí přizná, že ho to jednou napadlo, ale stačí mu, že má April, Rory a Jesse. Navíc si není jistý, jestli na to nejsou už moc staří. Lorelai tomu ale nechce věřit a myšlenky na dítě se nevzdává.

Lorelai vytáhne Luka na kliniku a při prohlížení fotografií náhradních matek mu nedokáže vysvětlit, že s nimi nemusí spát. Na starost si je vezme sama majitelka, kterou není nikdo jiný než Paris se svým typickým agresivním přístupem. Na Luka je to ale moc a raději odchází. Na chodbě pak Lorelai oznámí, že s tímhle nápadem nesouhlasí.

Rory je na obědě v Londýně s Naomi, o které byl její článek o feminismu v New Yorkeru. Jedná se o velmi excentrickou dámu, kterou je zábava pozorovat zblízka. Navíc má pro Rory zajímavou nabídkou, chce, aby o ní napsala knihu. Po úspěšném obědě se Rory nadšeně svěřuje Loganovi, u kterého bydlí, když je zrovna v Londýně. Podle všeho mají volný vztah, Rory má Paula a on jiné ženy. Rory se chystá hledat v krabicích svoje šaty pro štěstí a Logan odchází do práce. V tom píše Paul. Rory si uvědomuje, že by se s ním měla už opravdu rozejít.

Luka přepadne v bistru Paris i s náhradními matkami. Luke si tak okamžitě volá do Vážky o pomoc. Naštěstí Paris odvádí Rory, která se chystá k Lane prohledat své krabice s oblečením. V bistru se zastaví také Taylor, kterému Luke stále nesepsal svou špatnou zkušenost se septikem. Při rozhovoru je neustále ruší žena, které nefunguje wifi. Taylor už toho má plné zuby a zařve na celé bistro, že Luke dává falešná hesla a ať si sedí u počítače doma a platí si své vlastní připojení k internetu, a nešťastně odchází. Lukovi to nedá a slíbí mu, že mu ten příběh sepíše.

Rory s Paris se svezou s Kirkem k Lane, přičemž se Paris svěří s tím, že se s Doylem rozvádí, protože si s ním jako hollywoodským scénáristou přestala rozumět. U Lane se zrovna schází celá kapela. A zatímco se hledají Roryiiny šaty, Paris okem profesionála zhodnotí, že Lanina dvojčata určitě nemohou být Zackova. Nemá na to prý kvalitní vybavení. Než si společně poslechnou kapelu, Rory ještě vyběhne ven telefonovat s Lorelai, kdy ji donutí, aby se zajela podívat na babičku. Navíc zjistí, že její schůzka v nakladatelství Condé Nast byla opět odložena.

Lorelai se vydá za Emily a čeká jí dům plný lidí a stěhování v plném proudu. Co je ale pro ni naprosto šokující, je oblečení Emily. Má na sobě tričko a její staré džíny. Prý se rozhodla pohnout a uklidit si svůj život. Vyhazuje tak všechny věci, které ji nedělají šťastnou, včetně celého šatníku, proto ty džíny. Lorelai ji uklidní, že teď jí nebude dělat šťastnou nic a že by místo vyhazování všech svých věcí měla spíše zajít na terapii, vypovídat se z té obrovské ztráty. Emily slíbí, že za psychologem zajde.

Luke se s Lorelai a Paulem Ankou v oblečku setkává na náměstí. Lorelai se smskou připomene Paris, ale Luke celý nápad s dítětem definitivně zatrhne. Kirk musí přiznat, že jeho Ooober nebyl dobrý nápad a kvůli problému s autorskými právy teď musí předstírat, že nikdy takovou službu neprovozoval. Gypsy přichází s tím, že Lorelai opravila auto, v tom volá Emily, které se pomocí vychytralé lsti daří Lorelai přesvědčit, aby s ní na terapii chodila také. Té to nejdříve nedochází, ale po upozornění od Luka se zděsí, s čím že to vlastně souhlasila...

Chcete vědět ještě víc? Zavítejte do článku Zajímavosti z epizody Winter.

České titulky

První epizoda minisérie A Year in the Life, CZ titulky od iHyi
Stáhněte si titulky